با بوی دهان در ماه رمضان چه کنیم؟(20)- پرسش و پاسخ دهانشویه

دهانشویه

دهانشویه ها محصولاتی متنوع و با کارآیی های گوناگون هستند که تاثیر خوبی بر مشکلات دهان و دندان دارند. البته موقع انتخاب و استفاده سوالات متعددی را در ذهن ایجاد کنند. در این مقاله یکی از دندانپزشکان به متداول ترین سوالات شما در خصوص دهانشویه ها پاسخ داده است. اگر شما نیز سوالی دارید که مایلید در این مقاله پاسخ داده شود از طریق ارسال دیدگاه به دست ما برسانید. به این منظور به پایین همین صفحه مراجعه فرمایید.

دهانشویه با نفوذ به تمام نواحی دهان باعث می‌شود میزان باکتری‌های موجود در دهان کاهش یابد. با کاهش باکتری های دهان احتمال ایجاد دردهای شدید پس از کشیدن دندان کاهش می‌یابد.
شرکت‌های سازنده میزان مصرف دهانشویه را بر روی قوطی آن ذکر می‌کنند که باید از آن پیروی شود. معمولاً بین 10 تا 20 میلی لیتر محلول دهانشویه را باید به مدت 30 الی 60 ثانیه در دهان نگه داشت و چرخاند. حداقل مصرف دهانشویه روزانه 1 بار است که بهتر است قبل از خواب استفاده شود.
معمولاً پس از استفاده از دهانشویه نیازی به شستشوی دهان نیست چون باعث کاهش میزان تأثیر آن می‌شود. اگر چنین نیازی دارید حتماً ترکیبات تشکیل‌دهنده دهانشویه خود را بررسی کنید احتمالاً الکل یکی از آن‌هاست. با انتخاب دهانشویه غیر الکلی مشکل برطرف می شود.
زیاد فرقی ندارد اما بعضی دندانپزشکان توصیه می‌کنند ابتدا مسواک بزنید و سپس از دهانشویه استفاده نمایید تا میزان نفوذ ترکیبات دهانشویه مانند فلوراید به جسم دندان بیشتر شود.
دهانشویه ها به دلیل ترکیبات ضد باکتری و فلوراید برای دندانها مفید هستند اما بعضی از دهانشویه ها که دارای الکل و کلرهگزیدین هستند عوارضی برای دندان‌ها ایجاد می‌کنند.
برای کودکان بالای 12 سال که توانایی قورت ندادن دهانشویه را دارند بلامانع است. با این حال بعضی از شرکت‌های سازنده دهانشویه های ملایمی برای کودکان ساخته اند.
اگر موقع مصرف دهانشویه دری آن با لب ها تماس یابد به میکرب آلوده می شود بنابر این بهتر است از قاشق یا پیمانه اضافی استفاده شود و از دری قوطی استفاده نگردد.
اگر دهانشویه موقع مصرف به هر طریقی با میکرب های خارج از قوطی آلوده گردد اگر حجم قوطی زیاد باشد ممکن است باکتری های فرصت زیادی برای تکثیر در آن پیدا کنند به همین دلیل معمولا قوطی بزرگ استفاده نمی شود. دلیل دیگر اینکه بعضی از دهانشویه ها که آب اکسیژنه دارند اگر در قوطی های بزرگ عرضه شوند سریع تر تجزیه می شوند و چون مدت زمان طولانی تری طول می کشد تا تمام شود مقادیر پایانی تاثیر گذاری کمتری خواهند داشت.
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *