خمیردندان هیدروکسی آپاتیت خواص ضد پوسیدگی دارد

خمیردندان هیدروکسی آپاتیت

خمیردندان هیدروکسی آپاتیت دربوته آزمایش

خمیردندان هیدروکسی آپاتیت نوعی خمیردندان است که ممکن است با فلوراید و یا بدون فلوراید به بازار عرضه شود. به گزارش سایت یکی از پژوهشگران دندانپزشکی، نتایج یک پژوهش بالینی نشان داد که در افراد مستعد پوسیدگی مانند بیماران ارتودنسی می توان به جای استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید از خمیر دندان دارای هیدروکسی آپاتیت استفاده کرد.

این پژوهش بر روی ۱۳۳ بیمار ارتودونسی ثابت ۱۱ تا ۲۵ ساله انجام شد. این افراد به طور کاملاً تصادفی در دو گروه آزمون و شاهد سازماندهی شدند. از افراد گروه شاهد خواسته شد تا در مدت زمان انجام پژوهش شش ماهه ، دندان های خود را با خمیر دندان فلوراید با غلظت ۱۰۵۰ppm مسواک بزنند و به افراد گروه آزمون گفته شد که از خمیر دندان دارای هیدروکسی آپاتیت ۱۰% استفاده کنند.

برای این افراد قبل از شروع پژوهش وهر چهارهفته یک بار به مدت شش ماه ، معاینات دندانپزشکی انجام گردید تا با استفاده از شاخص های علمی ، میزان پوسیدگی و مشکلات لثه ای آنها اندازه گیری شود.

نتایج پژوهش

پژوهشگران آلمانی به این نتیجه رسیدند که هر دو خمیر دندان نتوانستند مانع از ایجاد پوسیدگی دندان در هر دو گروه شوند به طوری که پس از پایان مدت زمان پژوهش در گروه خمیر دندان فلوراید ۶۰/۹ درصد و در گروه خمیردندان هیدروکسی آپاتیت ۵۴/۷ درصد از افراد ، دچار پوسیدگی دندان شدند.
در پایان ، پژوهشگران چنین نتیجه‌ گیری کردند که میتوان به جای خمیر دندان فلوراید از خمیر دندان دارای هیدروکسی آپاتیت استفاده کرد.

توضیحات پژوهشگران

البته لازم به توضیح است که چون در کودکان زیر ۸ سال بهتر است از فلوراید استفاده نشود ، استفاده از خمیردندان هیدروکسی آپاتیت می تواند جایگزین موثری به جای خمیر دندان فلوراید محسوب شود. هیدروکسی آپاتیت در محیط اسیدی مثل بافر (ترکیب متعادل کننده خاصیت اسیدی و بازی) عمل می کند و باعث خنثی سازی اسید های آلی ایجاد کننده پوسیدگی می شود. این مقاله همچنین اذعان می کند که برخلاف فلوراید که افزایش دوز آن باعث بیماری فلورزیس می شود ، هیدروکسی آپاتیت باعث ایجاد مسمومیت نمی شود حتی در نوزادان و کودکان ، چون هیدروکسی آپاتیت یکی از ترکیبات مهم تشکیل دهنده بافت های سخت انسان مانند استخوان و دندان است.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *