تمیزی زبان؟! آیا زبانتان را مسواک زده اید؟

تمیزی زبان

تمیزی زبان نقش مهمی در کاهش ایجاد بوی بد دهان دارد. این سوال: که آیا زبانتان را مسواک زده اید؟  علی رغم ظاهرش که اشتباه و یا شوخی به نظر می رسد کاملا درست و جدی است. اگر دهانتان بو می دهد و جواب شما به این سوال خیر است ، باید بدانید که از مهمترین اقدام در رفع بوی دهان غافل هستید. تمیز کردن سطح زبان با مسواک و یا سایر وسایل مشابه ، گام مهمی در درمان بوی دهان محسوب می شود.

بوی دهان چگونه ایجاد می شود؟

بوی دهان به دلیل فعالیت باکتریهای مفیدی است که ما را در هضم ترکیبات پروتئینی یاری می کنند. ترکیبات پروتئینی دهان عبارتند از پروتئینهای ترشحات پشت حلق(خلط گلو)، پروتئینهای خون که در مایع شیار لثه ای منتشر می گردد، پروتئینهای ناشی از مواد غذائی و پروتئینهای بزاق. پروتئینها پس از تجزیه به ترکیباتی تبدیل می شوند که در بین آنها ترکیبات  گوگرد دار(vsc) ترکیباتی هستند که باعث بدبوئی دهان میشوند. این ترکیبات که در ابتدا در بزاق محلول هستند به مرور تبخیر شده و با هوای تنفسی مخلوط می گردند و پس از خروج از دهان عارضه ای به نام بوی دهان ایجاد میکنند. گاهی باکتریها و ترکیبات حاصل از آنها ،لایه ای بر روی زبان تشکیل می دهند که زرد یا سفید رنگ است. بوی ناشی از این لایه بسیار شبیه بوئی است که از دهان متصاعد میشود.

چرا زبان بیشترین سهم را در تولید بوی دهان دارد؟ 

 در مقایسه با سایر نقاط دهان، زبان بزرگترین عضو محسوب می‌شود لذا مساحت آن بیشتر از مساحت سایر اعضاء نظیر دندانها و لثه‌ها است. به همین دلیل خانه مناسبی برای میلیاردها میکروارگانیسم اعم از باکتری، ویروس، قارچ و غیره است. سطح زبان بعضی افراد، شیارهای عمیقی دارد  که خود باعث افزایش مساحت و جای دهی باکتریهای بیشتر است. سطوح زبان از پاپیللا یا برجستگی هایی تشکیل شده است، که در بین و بر روی آنها باکتریها به راحتی رشد و نمو می‌کنند. اگر مساحت تمام این پرزها را با هم جمع بزنیم متوجه خواهیم شد که از مساحت کل دهان بیشتر است. در این سطح وسیع باکتریهای تولید کننده ترکیبات گوگرددار لانه گزینی می‌کنند و با تجزیه پروتئینهای اطراف خود مشکلی بنام بوی دهان ایجاد می‌کنند. بنابر این تمیزی زبان نقش مهمی در کاهش گازهای گوگرددار بازی می کند.

بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *